Rekordowa liczba restrukturyzacji firm

Listopad był kolejnym miesiącem, w którym liczba ogłoszonych postępowań restrukturyzacyjnych osiągnęła szczytowy poziom. Jak czytamy w raporcie Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w 2021 r. do końca listopada wszczęto 1823 postępowania restrukturyzacyjne firm. Dłużnicy najczęściej występowali o restrukturyzację w ramach uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu – to 87,77% wszystkich postępowań.

Mec. Anna Grudzień – Kurpiewska, Radca prawny i Doradca restrukturyzacyjny z Kancelarii Prawnej – Restrukturyzacje i Upadłości:
Dzięki wprowadzonemu w Tarczy 4.0 uproszczonemu postępowaniu restrukturyzacyjnemu nastąpił skokowy wzrost postępowań restrukturyzacyjnych, a zmniejszyła się ilość postępowań upadłościowych przedsiębiorców. Szybka ochrona przed egzekucją, wyprowadzenie postępowania z sądu, spowodowały bardzo duże zainteresowanie dłużników. Doświadczenie ostatniego roku pokazuje, że ta droga uzdrawiania finansów firmy okazała się bardzo skuteczna dla wielu przedsiębiorców, chroniąc ich przed upadłością. Z uproszczonych restrukturyzacji korzystały głównie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jednoosobowe działalności gospodarcze.
Czy ta tendencja się utrzyma, myślę, że nie. Od 1 grudnia 2021 roku nie można już rozpocząć uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Zastąpiło je bowiem zmienione postępowanie o zatwierdzenie układu, mniej atrakcyjne dla przedsiębiorców.