Do końca lipca 2025 r. w Polsce ogłoszono już 2610 restrukturyzacji, z czego najwięcej przypadło na handel detaliczny i hurtowy. Aż 94% wszystkich spraw to uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu – najprostsza i najszybsza forma restrukturyzacji.

Dlaczego to właśnie handel najczęściej zmaga się dziś z problemami?
Dla portalu dlahandlu.pl temat komentuje w wywiadzie mec. Anna Grudzień-Kurpiewska, radczyni prawna z naszej kancelarii AGK:

„Warto zwrócić uwagę na wysokie koszty działalności, z jakimi mamy do czynienia w handlu. Najem powierzchni, koszty magazynowania, utrzymanie floty czy zatrudnienia generują obecnie wysokie zobowiązania, które trudno jest zredukować”.

Ekspertka dodaje również:
„Należy mieć na uwadze zmieniające się zachowania konsumentów i dostosowywać do nich swój biznes – jak chociażby modny trend no buy w branży odzieżowej, silne wpływy ekologii czy rozwój e-commerce, który wiąże się z niższymi kosztami działalności niż sklepy stacjonarne”.

Mec. Grudzień-Kurpiewska podkreśla, że kluczem powodzenia biznesowego w sytuacjach kryzysowych jest szybka analiza sytuacji, elastyczność, udoskonalanie oferty i dywersyfikacja inwestycji. To właśnie te działania pozwalają wielu firmom przejść przez okresowe spadki rentowności i uniknąć upadłości.

Czy restrukturyzacja faktycznie daje szansę na uratowanie firmy? Zdecydowanie tak.
„Dobrze przeprowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych jest wiele – również w branży handlowej. Wiele firm kontynuuje działalność i spłaca swoje długi, zyskując nowe życie. Z przyjemnością obserwuję klientów, którzy odzyskali biznesowy oddech. Jednak warunek jest jeden – trzeba zacząć działać”.

Brzmi interesująco? Więcej spostrzeżeń i odpowiedzi na ważne pytania, zarówno dla drobnych jak i dużych przedsiębiorców, znajdziecie w wywiadzie z mec. Anną Grudzień – Kurpiewską w portalu dlahandlu.pl  Kliknij w link i przeczytaj całą rozmowę.