Liczba upadłości konsumenckich opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wyniosła 16 674 w okresie styczeń-listopad 2021 r., co oznacza wzrost o 47,9% r/r, wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Według COIG, upadłości ustabilizowały się na poziomie 1 400-1 600 miesięcznie.
„W 2021 r. do końca listopada ogłoszono upadłość konsumencką w stosunku do 16 674 osób, wynika z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Cały 2021 r. powinniśmy zakończyć z poziomem nieznacznie ponad 18 000 upadłości konsumenckich. Wszystko wskazuje na to, że upadłości ustabilizowały się na poziomie 1 400-1 600 miesięcznie” – czytamy w raporcie.
„Wiele osób, których wnioski zostały wcześniej oddalone, dzisiaj wraca do sądów. Nie bez znaczenia jest też wzrost świadomości społeczeństwa o tym, że kryzysową sytuację ekonomiczną można zmienić, korzystając z tego narzędzia prawnego. Kolejny rok z pewnością przyniesie dalszy wzrost liczby składanych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie bez znaczenia będzie też trudna sytuacja ekonomiczna wielu rodzin” – czytamy w komentarzu eksperckim mec. Anny Grudzień – Kurpiewskiej dla agencii ISB News.