Nie sprzedawaj majątku, jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką
Ucieczka z majątkiem poprzez sprzedaż czy darowiznę wartościowych rzeczy, jak mieszkanie czy samochód, gdy rozważamy złożenie […]
Ucieczka z majątkiem poprzez sprzedaż czy darowiznę wartościowych rzeczy, jak mieszkanie czy samochód, gdy rozważamy złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, nie ma sensu. Syndyk, zarządzający masą upadłości w trakcie postępowania upadłościowego, z łatwością ustali co i kiedy było zbywane. Postępowanie upadłościowe może zostać wówczas umorzone, a osoba zadłużona wróci do punktu wyjścia – z wierzycielami stukającymi do drzwi i bez możliwości oddłużenia.
Ważny 1 rok przed złożeniem wniosku
Zbycie majątku na rok przed dniem złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest bezskuteczne z mocy prawa. Zbywany majątek wróci do masy upadłości. Tak mówią przepisy prawa upadłościowego. Zatem ucieczka z majątkiem, by pobiec z wnioskiem do sądu, gdy nic już nie mamy, po prostu nie ma sensu.
5 lat historii dłużnika
Syndyk, powołany przez sąd w trakcie postępowania upadłościowego, sprawdzi też ostatnie 5 lat naszej historii. Jeśli okaże się, że zbywaliśmy w tym czasie jakikolwiek majątek (np. sprzedaż, darowizna), mając już wymagalne długi, to może wnioskować do sądu o uznanie takiej umowy za bezskuteczną na podstawie instytucji skargi pauliańskiej. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym majątek powinien służyć zaspokojeniu wierzycieli, a jego zbywanie prowadzące do pokrzywdzenia wierzycieli może być uznane za bezskuteczne, bowiem, dłużnicy powinni zostać zaspokojeni finansowo zgodnie z przyjętym, równym podziałem – proporcjonalnym do zaciągniętego długu. Jeżeli wartość tego majątku była istotna, to syndyk z pewnością ze skargą paulińską wystapi.
Nie ukrywaj informacji we wniosku do sądu
Warto pamiętać, by we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej uwzględnić wszystkie transakcje, których dokonywaliśmy. Syndyk sprawdzi to w urzędzie skarbowym. Niezgodność informacji podanych we wniosku o ogłoszenie upadłości z informacjami uzyskanymi przez syndyka może skutkować umorzeniem postępowania.
Anna Grudzień – Kurpiewska
Radca Prawny / Syndyk